Lodní pytle, vodácké vaky, vodotěsná pouzdra a barely.

Jedete na vodu a přemýšlíte, jak se nejlépe vybavit?

Jiné vybavení potřebujete, jedete-li na jeden den, na klidnou nebo divokou řeku nebo si vezete na lodi vše potřebné  na více dní. Za tím účelem na dnešním trhu najdete širokou nabídku vodotěsného programu, který dokáže uspokojit vaše požadavky. Pro zjednodušení je rozdělíme do tří kategorií. Lodní pytle a vodácké vaky, vodotěsná pouzdra a v dnešní době i hodně rozšířené používání rozličných barelů. 

1. Lodní pytle a vodácké vaky.

Na našem trhu najdete různé lodní pytle i menší vodácké vaky. Část jich je dovážená z Číny, kvalitnější jsou díky naší dlouhodobé vodácké tradici, lodní vaky tuzemské. Dlouhodobě jsme testovali v naší půjčovně používané materiály. Řada slabších materiálů, většinou jsou takové lodní pytle a vaky prodávány pod označením LITE, začne mít po roce užívání potíže s průsakem a zajištěním stoprocentní vodotěsnosti. Kupujete-li si takový lodní vak, je to vybavení na několik použití. Vodáci, kteří jezdí na vodu každý rok potřebují vaky pevnější. Pro dlouhodobé používání se hodí nejlépe lodní vaky svařované z CORTEXU nebo PLASTELU. Důležitou součástí každého dobrého lodního vaku je i plastová lišta, přes kterou se vak zarololuje a dosáhne se rolováním přes ostrou hranu lepší vodotěsnosti. Využití lodních pytlů a vodáckých vaků podle velikosti:

 

Malé lodní pytle a vodácké vaky (1 - 20 l)  

Malé vodácké vaky mají široké využití. Můžete je využít pro krátké jednodenní výlety na svačinu, doklady, telefon a něco malého na převlečení. V tom případě je vhodný vak od 12 l do 35 l. Máte-li méně věcí, dá se lodní pytel více zarolovat, ale na jeden den se vám do něj vejde vše potřebné. Ideální je i pro použití do kajaku, kdy se do zadní části stejně nic většího nevejde.

Menší lodní pytle 3 - 8 litrů používáme na místo vodotěsného pouzdra na mobil a peněženku s doklady, kuřáci je ocení na uložení svých kuřáckých potřeb. Vhodné je také malé lodní pytle používat na uskladnění cestovní lékárničky. Máte-li barel nebo velký lodní pytel, je vhodné dávat mobil, fotoaparát, doklady a jiné drobné cennosti ještě do malého vodáckého vaku. Zvýšíte tak ochranu svých cenností před poškozením vodou. Velký barel se může při převrhnutí lodi a následném nárazu na kámen otevřít, velký lodní pytel roztrhnout a barel o kámen prasknout. Zejména velké barely jsou náchylné na zatečení vody. Můžete mít malý lodní pytel z transparentního materiálu a mít tak dokonalý přehled o tom, co vše máte aktuálně v loďáku uskladněno, aniž byste jej museli stále rozrolovávat.  Někdo právě naopak upřednostňuje lodní pytel neprůhledný.

V případě uskladnění dražších fotoaparátů je vhodné vnitřní stěny vyplnit nějakou nenasákavou pěnou, kterých je již na trhu v nabídce dostatečné množství. Pěna chrání fotoaparát před mechanickým poškozením a zvětšuje objem vzduchu v lodním pytli, díky kterému naplněný vak i s těžkým přístrojem dokáže plavat. 

            

 

 

 

 

 

Velké lodní pytle a vodácké vaky (40 - 100 l) 

Menší množství velkých lodních vaků je vyráběno bez uší nebo s jedním transportním uchem.

     Využijete je v případě, že nepředpokládáte jejich delší nošení a uši by vám jen překážely v manipulaci s vakem v lodi. Mohou být použité na lehčí materiály. Například pro uskladnění několika spacích pytlů pro vícečlennou rodinu.  V takovém případě je možné lodní pytle nosit za obvod vaku nebo i krátkodobě za zarolovanou přezku. Podobnou manipulaci nedoporučujeme pokud je vak již v lodi na vodě, protože při větším tahu hrozí rozepnutí přezky a možnost namočení a poškození obsahu vaku. 

   Nejčastěji používané velké lodní pytle mají dva ramenní popruhy, které umožňují jejich transport podobně jako běžné batohy. Tento způsob přepravy vodáckých zavazadel má několik předností. Asi hlavní výhodou je, že pokud pojedete na vodu s kvalitním dobře vybaveným batohem, který má kvalitně provedená záda a bederní pás, bude tento prázdný batoh, zabírat 40 a více % objemu barelu. Jen několik půjčoven lodí dokáže poskytnout službu, že vám přiveze s loděmi barely, do kterých si dáte svá zavazadla a odvezou a uloží do konce výletu vaše prázdné batohy. 

     Hodně lidí se domnívá, že pokud na vodě používají 50 litrové barely, stačí i tak velký lodní vak. Cena velkých lodních vaků podle objemu již výrazně rozdílná není.  Minimální na vícedenní cestování doporučujeme lodní pytel 60l, který je vhodný spíše pro ženy. Pro ty je větší, plně naložený vodácký vak, příliš těžký. Nejčastěji používaný je lodní pytel 80 litrů. Vyrábějí se a prodávají vaky i 100 litrů, které využije například větší rodina s dětmi, ale patří již mezi méně používané. 

     V našem případě prodáváme dva druhy velkých lodních pytlů. Systém "Klasik", kdy jsou na vaku navařené dva zpevněné polstrované a délkou nastavitelné popruhy. Nejlépe vybavený systém "Expedition"  má i prsní  a bederní popruh, má lépe vybavené a polstrované popruhy, vhodné pro delší nošení.                          

                       

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

Jak poznat, kdy je lodní pytel vodotěsný?

Podobnou otázku si jistě kladlo mnoho nešťastníků, kteří po špatném zarolování nebo zakoupení nekvalitního lodního vaku, sušili v lepším případě své oblečení, v horším i své doklady a peníze.

     Nejjednodušším způsobem je zarolování vaku přes plastovou hranu na nejméně tři otáčky. Potom vak přezkoušíme tím, že jej zmáčkneme. Neuchází-li z vodáckého vaku vzduch ven, nepoteče vám ani voda dovnitř.

 • Zásady používání lodních vaků a vodáckých pytlů.

  • Zkontrolujte zarolování vaku, používejte nejméně tři otáčky.
  • Do vaku nepatří nápoje v plechovkách, ani ve skle. Neopatrnou manipulací často podobný nápoj zničí obsah lodního vaku. 
  • Dejte si pozor na ostré hrany v zabaleném lodním vaku. O ostrou hranu můžete lodní vak velice rychle při manipulaci prošoupat. 
  • Nevozte plné lodní vaky na větší vzdálenosti v lodích na vleku. Dlouhodobé chvění na vleku způsobuje opět prošoupání lodního pytle v nějakém ohybu. Šoupáním vnikne zeslabení stěny a následná ztráta vodotěsnosti je na světě.
  • Vaky nesušte u ohně, PLASTEL ani CORTEX nesnese teploty nad 100 stupňů Celsia.
  • Plně naložené velké lodní vaky zvedejte za obě uši. Prudkým trhnutím za jedno ucho plně naloženým vakem při nahazování na záda může dojít k natržení ucha a porušení těsnosti celého vaku.

 

2. Barely používané vodáky

Vodácký barelVodácký barelVodácký barelVodácký barel

     V současné době prodávané barely které jsou vodě a prachu odolné. Jejich nepropustnost zajišťuje gumový Ó kroužek umístěný ve víku barelu a hladká rovná dosedací plocha na hrdle barelu. Pokud má barel správně zašroubované víčko, nemá poškozený gumový Ó kroužek nebo dosedací plochu na hrdle barelu, je barel vodotěsný.  

Na trhu jsou dostupné barely od 3,6 litru do 54 litrů. Malé barely nahradí malé lodní pytle a poslouží jako ochrana na doklady, peníze a jiné cennosti. Do velkých padesátilitrových barelů se již zabalíte i na víc dní. Jsou i větší, které se používají na transport různých sypkých materiálů a někteří vodáci je používají. Takové barely mají hned několik "ale".

 • Běžné barely se širokým hrdlem a červenými víčky dodává holandská firma Cur Tec. Jedná se o výrobky, které mají i potravinářský atest.  To většina jiných barelů, s ohledem na jejich základní použití nemá.  
 • Díky gumovému Ó kroužku jsou takové barely při správném uzavření vodotěsné. 
 • Většina výrobců lodí staví lodě tak, aby se daly do lodě barely 50 litrů položit na šířku lodi. Takové uložení barelů v lodi snižuje těžiště lodi a zajištuje tak nezbytnou stabilitu lodi.
 • Větší barely, které vozíte v lodi postavené, mohou být nebezpečné. Snižují stabilitu lodi a v případě nárazu lodi na nějakou pevnou překážku mohou posádku v lodi i zranit. 

 

 

 

V našem obchodě také zakoupíte oblíbený vodácký barel s širokým, vysokým hrdlem, svým rozměrem ideální do všech druhů kánoí.

 

        Vodácký barel 54 l                Vodácký barel 42 l

Vodácký barel

                   Malý barel 6,4 l

 

 

 

 

Zásady používání vodáckých barelů. 

 • Zkontrolujte správné zašroubování barelu. Pokud máte víčko správně nasazené, půjde vám šroubovat barel jedním prstem. 
 • Dotáhněte správně víčko na barel, aby dosedl Ó kroužek na barel.
 • Do barelu nepatří nápoje v plechovkách, ani ve skle. Neopatrnou manipulací často podobný nápoj zničí obsah barelu. 
 • Dejte si pozor na ostré hrany věcí uložených v barelu.  O ostrou hranu můžete barel velice rychle při manipulaci prorazit.
 • Nepřeplňujete barel přes okraj. Nepoznáte jestli máte víčko správě nasazené na hrdlo a jestli jej nešroubujete nakřivo přes závit, zda-li dosedlo víčko na gumové těsnění nebo do víčka utáhnete i část vybavení a barel díky tomu netěsní. 
 • Nepokládejte barel dnem vzhůru bez víčka na nerovnou plochu. Na hrdle barelu je hladká dosedací tesnicí plocha, jejím zohýbáním nebo poškrábáním porušíte těsnost barelu. 
 • Neházejte plné barely z lodi na břeh. Stěna barelu je pouhé 2 mm a pokud hodíte barel na kámen nebo jej hodíte z větší výšky, může barel prasknout. 
 • Nepoutejte plný barel do lodi, pokud k tomu nemá loď výrobcem ověřené, bezpečné uchycení speciálně pro barel.  Velký nešvar je hromada provazů v lodi, kterými se snažíte připoutat své cennosti do lodi, ve snaze je neztratit při převržení lodi.  V 90% se takto uchycené barely při převržení lodi stejně uvolní. Následně táhnete plnou loď a vedle ní zamotaný barel. Ve větším proudu ucho barelu stejně utrhnete a nebezpečí, že se někdo z posádky do uvolněných provazů v lodi zamotá a zůstane pod převrácenou lodí,  je příliš veliké. Z bezpečnostních důvodů byste stejně neměli jezdit na vodu sami s jednou lodí. Ve více lodích je posbírání uvolněných plovoucích barelů to nejjednodušší. 
 • Barely nesušte u ohně, použitý plast nesnáší teploty nad 100 stupňů Celsia.
 • Plně naložené velké barely zvedejte za obě uši. Prudkým trhnutím za jedno ucho plně naloženým barelem může dojít k utržení ucha. 

3. Vodotěsná pouzdra. 

Stejně jako v oblasti lodních pytlů a vodáckých vaků je dnes na trhu mnoho rozličných vodotěsných pouzder. Od malých plastových pouzder na krk, na cigarety, drobné cennosti nebo peníze, mapníky, pouzdra na doklady, telefony a v dnešní době i na tablety. 

     Nejlevnější pouzdra a mapníky mají podobný systém uzavírání jako lodní pytle. Několik otáček horní hrany a v tomto případě fixace např, pomocí suchého zipu. Dražší pouzdra potom mají kvalitnější silnější PVC a sofistikovanější uzávěr, který zajistí nejen vodotěsnost, ale i vyšší životnost při častějším užívání, protože časté zamotávání v prvním případě vede k namahání pouzder v ohybech a je zde vyšší riziko prasknutí pouzdra v namáhaných ohybech. 

 

Ukázky vodáckých pouzder. 

Vodácké pouzdro SeawagVodácké pouzdro YATEVodotěsná schránkaVodácké pouzdro AquapacVodácké pouzdro Aquapac